Jacksonville Waste Management

December 18, 2015


Solid Waste Division

As a company doing business throughout North America, Waste Management strives to be a good corporate citizen. This includes becoming involved with local and company wide organizations that are working hard to address community concerns. Waste Management actively supports many events and celebrations. Whether extending our service to these special events, helping to host them or providing employee volunteers, Waste Management is involved in activities that help make communities safer, stronger, better and more fun!

In Jacksonville, we serve on the board of Keep Jacksonville Beautiful and Earth Day Jacksonville. Trail Ridge Landfill has also been actively involved in Florida’s Adopt-A-Highway program since 1993. Waste Management is committed to helping keep Jacksonville’s roadways clean of litter by participating in regular cleanups along a 14-mile stretch of Highway 301.

Source: trailridgelandfill.wm.com
RESOURCES
RELATED VIDEO
Waste Management: Mack LE/ McNeilus Atlantic FL
Waste Management: Mack LE/ McNeilus Atlantic FL
Waste Management DeKalb: Celebrating 3 Injury-Free Years
Waste Management DeKalb: Celebrating 3 Injury-Free Years
Waste Management, Cocoa, FL ASL 1-16-09 (Part 1 of 3)
Waste Management, Cocoa, FL ASL 1-16-09 (Part 1 of 3)

RELATED FACTS
Share this Post
latest post
follow us
Resources
  • Güzel bir çiçek siparişi vermek ister misiniz. Sevdiklerinizi her daim en kolay yoldan mutlu etmek için sizlere geniş çiçek ağı ile hizmet veren çiçeknet ile hızlı ve güvenli bir şekilde sipariş oluşturabilirsiniz. Sadece çiçek göndermeyin çiçek gönder, cicek gonder, çiçek göndermek, çiçek siparişi vermek, çiçekçi, çiçek, çiçek sipariş medya mesajımız olan video, ses, resim dosyalarını da yanında ücretsiz olarak gönderebilirsiniz. Çiçeğiniz teslim edildiğinde medya mesajınız da göndermiş olduğunuz kişiye hızlı bir şekilde gönderilecektir. Hizmetlerimiz her daim sorunsuzdur.